RelatioNet | Forum | Yad Vashem | Jewishgen | Sempolowska | MyHeritage | BabelFish |

10 kwietnia 2008

Katyń


Zbrodnia Katyńska- wymordowanie na mocy decyzji Biura Politycznego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego z 5 marca 1940 r. przez NKWD na wiosnę tego roku przetrzymywanych w obozach na terytorium ZSRR prawie 19 tys. jeńców wojennych – polskich oficerów – w tym pochodzących z rezerwy. Według szacunków historyków stanowiło to połowę korpusu oficerów Wojska Polskiego, stanowiącą jak to określił np. dr Andrzej Kunert "elitę narodu i kwiat kultury polskiej". Ofiary dokonanej zbrodni były pogrzebane w zbiorowych mogiłach – w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru i Piatichatkach na przedmieściu Charkowa. Zbrodnia była przeprowadzona w ścisłej tajemnicy, ale już w 1943 r. ujawniono zbiorowe groby w Katyniu (na Smoleńszczyźnie – terenie przejściowo okupowanym przez III Rzeszę Niemiecką), co dało początek nazwie "Zbrodnia Katyńska". Obecnie określa on również wymordowanie ponad 7 tys. osób przetrzymywanych w więzieniach zachodniej Białorusi i zachodniej Ukrainy, niemających statusu jeńca, choć było wśród nich ok. 1 tys. polskich oficerów. Zbrodnia, ze względu na jej ideologiczne umotywowanie względami klasowymi, a faktycznie narodowymi oraz masowość, jest według opinii Instytutu Pamięci Narodowej uważana za ludobójstwo (zbrodnię przeciwko ludzkości) – co jednocześnie jest kwestionowane przez Rosję.

Zbrodni dokonano na części oficerów jednostek Wojska Polskiego uprzednio, w czasie kampanii wrześniowej 1939 r., operujących na wschodnich obszarach II Rzeczypospolitej. Po zawarciu paktu o agresji sowieckiej z hitlerowską III Rzeszą, 17 września 1939 r. zostali oni rozbrojeni i zatrzymani przez Armię Czerwoną i NKWD w utworzonym systemie obozów. W wyniku rozlicznych działań mających miejsce do marca 1940 r., m.in. przemieszczeń, wyselekcjonowaniu osób gotowych do współpracy, aresztowaniach w obozach, praktycznie wszystkich polskich oficerów przetrzymywanych w ZSRR – ok. 15 tysięcy, skupiono w trzech obozach specjalnych: kozielskim, ostaszkowskim i starobielskim.

Przez jakiś czas tylko te fakty były pewne, gdyż od wiosny 1940 roku oficerowie nie dawali znaków życia, w szczególności ich rodziny przestały otrzymywać od nich korespondencję. Spekulacje począwszy od roku 1943 r. były przemilczane lub odrzucane przez ZSRR. Schyłek i rozpad tego państwa pozwolił poznać w pełni przebieg wydarzeń i ich dowody.


W roku 1939 p. Janina widziała się z ojcem po raz ostatni. Jak wielu innych polskich oficerów został on wywieziony do Charkowa. Był to jeden z obozów, w których NKWD dokonywało wyroku na polskiej inteligencji.

Nazwisko Mieczysława Gutowskiego widnieje na liście ofiar Katynia zamieszczonej na wirtualnej ścianie pamięci zbrodni.


____________________________________________________________

The Katyń massacre was a mass execution of Polish citizens ordered by Soviet authorities on March 5, 1940. The estimated number of victims is about 22,000, with the most commonly cited number of 21,768. The victims were murdered in the Katyn forest, the Kalinin (Tver) and Kharkiv prisons and elsewhere. About 8,000 officers were taken prisoner during the 1939 invasion of Poland, the rest being Poles arrested for allegedly being "intelligence agents, gendarmes, spies, saboteurs, landowners, factory owners, lawyers, priests, and officials."

Since Poland's conscription system required every unexempted university graduate to become a reserve officer, the Soviets were able to round up much of the Polish intelligentsia, and the Jewish, Ukrainian, Georgian and Belarusian intelligentsia of Polish citizenship.

In 1939 Janina saw her father for the last time. He was taken to Charków, where there were several murders on Polish military elite.

The name of Mieczysłam Gutowski is on the list on victims killed in Katyń, on the virtual memorial wall.





Ekshumacja masowych grobów w Katyniu, 1943 / Exhumation of the common graves in Katyń






Ekshumacja masowych grobów w Katyniu, 1943 / Exhumation of the common graves in Katyń




Ręce związane na plecach polskiego oficera / Polish officer's wrists tied at the back








Obecne mogiły zamordowanych w Katyniu / Present tombs of those murdered in Katyń.


Źródło / Source: www.wikipedia.pl

Brak komentarzy: